Sıkça Sorulan Sorular

AREL'e başvurular hiç olmadığı kadar kolay. Tam zamanlı, yarı zamanlı, kampüste ve çevrimiçi olmak üzere esnek seçeneklerimizle yaşam tarzınıza uygun bir çalışma yapın.

AREL'e başvurular hiç olmadığı kadar kolay. Tam zamanlı, yarı zamanlı, kampüste ve çevrimiçi olmak üzere esnek seçeneklerimizle yaşam tarzınıza uygun bir çalışma yapın.


Tepekent Yerleşkesi’nde yer alan, üniversitemize ait ve her biri ortak kullanımlı havuzlara sahip “Öğrenci Evleri” sadece öğrencilerimizin kullanımına ve konaklamasına ayrılmıştır. Kız ve erkek öğrenci evleri ayrı bölgelerde yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İstanbul Arel Üniversitesi Öğrenci Evlerinde bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenci Evlerinin yıllık ücretleri, oda seçenekleri çerçevesinde değişiklikler göstermektedir. 

Yurtlarımızda ücretsiz olarak sağlanan hizmetler; çamaşır makinası, tüm odalarda buzdolabı, tüm villalarda mutfak, fiber internet erişimi, ısınma, 7/24 sıcak su, 7/24 sağlık hizmeti, 7/24 güvenlik hizmeti verilmektedir.

Arel öğrenci evlerin’de bir yemekhane ve bir kafeterya, öğrencilerin hem ayaküstü hem de sıcak yemek ihtiyaçlarını karşılamak üzere konumlandırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin market ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir market de Tepekent Yerleşkesi’nde mevcuttur.

Hafta içi ve hafta sonu öğrenci evlerinden üniversite yerleşkesine ve şehir merkezine ücretsiz ulaşım hizmeti vermektedir.

Öğrenci evlerinde bulunan sağlık merkezinde ayakta tedavi gerektiren vakalarda 7/24 sağlık hizmeti verilmektedir. Acil ve İleri tetkik gerektiren vakalarda sağlık personeli tarafından hastanelere sevk edilmektedir.

Arelkariyer’e üye olduktan sonra sisteme üye girişi yaparak ana sayfanızda kayıt yaptırabileceğiniz eğitimleri görebilirsiniz. İlgilendiğiniz eğitime tıklayarak detaylarını inceleyebilir, aynı modül üzerinden dilerseniz ön kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kaydınızı kesinleştirmeniz için eğitimin başlangıcından birkaç gün önce e-posta adresine iletilecek olarak kesinleştirme aktivasyonunu gerçekleştirmeniz gerektirmektedir. Kesinleştirme yapmamanız durumunda yerinize yedek kayıtlardan katılımcı kabul etmekteyiz.

Eğitim başlangıcından birkaç gün önce e-postanıza gelecek olan kesinleştirme iletisinden katılıp katılmayacağınızı seçerek iptal edebilirsiniz. Herhangi bir işlem yapmama durumunuzda kaydınız 48 saat içinde otomatik olarak iptal edilecektir.

Arelkariyer üzerinde Bize Sorun modülünden veya e-posta yoluyla Arelkam ile irtibata geçerek kesinleştirmiş olduğunuz kaydınızı iptal ettirebilirsiniz. İptal taleplerini yazılı olarak almakta olduğumuzdan telefonda kayıt iptali gerçekleştirememekteyiz.

Eğitimlere Arelkariyer üzerinden yaptığınız ilk kayıtlar etkinlik ön kaydı olarak alınmaktadır. Kesinleştirme için eğitim tarihi yaklaştığında katılımınızla ilgili bir onaylama e-postası alırsınız. Bu e-posta içeriğinde yer alan aktivasyon linkine tıklayarak kaydınızı kesinleştirmeniz mümkündür.

E-postanın spame düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz. Kesinleştirme e-postasını almadıysanız Arelkariyer üzerinde Bize Sorun modülünden veya e-posta yoluyla Arelkam ile irtibata geçerek kaydınızı kesinleştirebilirsiniz.

Dönem içerisinde iki kere kaydınızı kesinleştirdiğiniz faaliyete mazeret göstermeden katılmamanız halinde dönem sonuna kadar Arelkam’ın verdiği hizmetlerden faydalanamamaktasınız. Bu nedenle katılım gösteremeyeceğiniz durumda Arelkam’ı mutlaka bilgilendirmelisiniz. Bu uygulamanın amacı etkinlik kontenjanlarının kısıtlı olması ve katılım gösteremeyecek öğrenciler yerine yedek kayıtlı öğrencilerimizi etkinliklerimizden faydalandırabilmektir.

Arelkam etkinliklerinde mezunlarına da kontenjan ayırmaktadır. Etkinliğe katılmak için Arelkariyer üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Arelkam programları tüm öğrencilerimizin katılımına açık programlardır. Etkinliğe katılmak için Arelkariyer üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Sertifika programları sınavlarında başarı skorunu elde eden katılımcılarımıza Eğitim Sertifikası, devam zorunluluğunu yerine getirmiş katılımcılarımıza ve günlük seminer programları katılımcılarımıza Katılım Belgesi düzenlemekteyiz.

Arelkariyer üzerinde katılmış olduğunuz etkinliğin değerlendirmesini yaptıktan sonra Arelkariyer sistemi üzerinden elektronik ortamda sertifikalar/katılım belgeleri hazır hale geliyor. Sertifikalar/katılım belgelerini ister elektronik ortamda saklayabilirsiniz, ister çıktısını alabilirsiniz.

Eğitim kontenjanlarımızın kayıtları dolduğunda yedek kayıt almakta ve etkinliğe katılmaktan vazgeçen katılımcıların yerine yedek kayıtlardan katılımcı kabul etmekteyiz. Yedeklerde görünüyorsanız henüz kontenjan açılmamış demektir. Kontenjan açıldığı taktirde e-postanıza bir kesinleştirme aktivasyonu gelmektedir. Aktivasyon mesajını hiç almadıysanız kontenjan açılmamış ve eğitimde yer olmadığından katılım gerçekleştiremezsiniz.

Aynı tarihlerde gerçekleşecek birden fazla etkinliğe aynı anda kayıt yaptıramazsınız. Ancak kayıt yaptırdığınız etkinlikte yedek kayıtlarda görünüyorsanız diğer etkinliklere kayıt yaptırmanız mümkündür.

Öğrencilerimiz arelkariyer.arel.edu.tr adresi üzerinden kendi profilleri ile etkinliklere kayıt yaptırabilmektedir. Arkadaşlarınızı bu konuda yönlendirebilirsiniz.

 İstanbul Arel Üniversitesinin 4 yıllık lisans bölümlerine başvuran öğrencilerin, en az 150 olan TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 2 yıllık ön lisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin ise TYT puanı en az 150 olmalıdır. Özel Yetenek Sınavı ile lisans bölümlerine başvurmak isteyen öğrencilerin de TYT puanı en az 150 olmalıdır.

Var.  Grafik Tasarımı (Özel Yetenek), Moda ve Tekstil Tasarımı (Özel Yetenek)

Evet, belirli koşulları sağlamak kaydıyla çiftanadal ve yandal imkanı bulunmaktadır. 

Önlisans eğitim-öğretim süreci 4 yarı yıl olup toplamda öğrenci 120 AKTS ile mezun olmaktadır. Lisans eğitim-öğretim süreci 8 yarı yıl olup toplamda öğrenci 240 AKTS ile mezun olmaktadır.

Üniversitemizde lisans bölümlerinin ikinci öğretim bulunmamaktadır. Sadece Meslek Yüksekokulunun belirli programlarında ikinci öğretim bulunmaktadır. Saatler ise programların ders saatlerine göre değişmektedir. 

Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece öğrenim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır. Burslar karşılıksızdır. ÖSYS’de dereceye giren öğrencilere, tercih edip Üniversitemize yerleşmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde; üniversite onur ve özel bursları, başarı bursları, spor bursları vb. burslar sağlamaktadır. Merkezi yerleştirme ile tam, %50 ve %25 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar lisans programları için; zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 4 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 5 yıl, ön lisans programları; için zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 2 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 3 yıldır. Yaz öğretimi burs kapsamı dışındadır. Bu burslar disiplin cezası alınmaması kaydıyla geçerli olup, kayıt yenilenmeyen ve ders kaydı yapılmayan süreler, bu süreye dahildir. 

%100, %50 ve %25 ÖSYM bursu ile bölüm ve programlara yerleşen öğrencilere sağlanan burslar; lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 4 yıl ve ön lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 2 yıl süre ile geçerli olup bu süre içinde disiplin cezası dışında hiçbir şekilde burslar kesilmemektedir. 

Barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır. 

Liseden mezun olduğu bölgeye göre %25 ile % 45 arasında değişen oranlarla üniversitemiz burs komisyonu belirlemektedir.

Yaz öğretimi isteğe bağlı.

Öğrencilerimiz talep ettiği takdirde, öğrenci işleri daire başkanlığından öğrenci belgesi ve transkript alarak  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuruda bulunabilirler. 

ÖSYM Yerleştirme Puanı ile ilk 3 sırada tercih eden öğrencilere 10%

Üniversitemiz öğrencileri burslu olsalar bile yarı zamanlı (Kısmi zamanlı program) çalışabilmektedirler.

Hazırlık birimimiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yürütülmektedir.

Üniversitemizde bu işlemi hazırlık birimi tarafından düzenlenmekte olup, bu birimden bilgi alınılabilir.

IELTS (en az 6.5 puan), TOEFL / TOEFL-IBT (80) ve ARELİYES muafiyet sınavı sonucu 60 alan adaylar İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf sayılırlar.  

Üniversitemizde eğitim dili İngilizce olan bölümlerde İngilizce Hazırlık Programı zorunlu olarak okutulmaktadır. Ayrıca eğitim dili Türkçe olan bölümlerde İngilizce Hazırlık Programı öğrenciler tarafından isteğe bağlı olarak okunabilmektedir. Zorunlu İngilizce Hazırlık Programının eğitim süresi 1 yıldır. Ancak bu süre içerisinde başarılı olamayanlar, Hazırlık Programını tekrar ederler.

Hazırlık birimimiz, öğrencilerin alacakları akademik eğitimin alt yapısını hazırlayacak şekilde İngilizce program ve bölümlere yeterli düzeyde eğitim vermektedir.

Öğrenciler üniversiteye yerleştikten ve kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra seviye belirleme sınavına girer ve İngilizce seviyelerine göre sınıflara yerleştirilirler.  

Öğrenciler üniversiteye yerleştikten ve kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra seviye belirleme sınavına girer ve İngilizce seviyelerine göre sınıflara yerleştirilirler. Aksi takdirde öğrenci seviye tespit sınavına girmezse seviyesine uygun bir sınıftan başlayamaz. 

Türk öğretim görevlileri tarafından verilmektedir.

Burslu öğrencilerin kur tekrarı yapmaları durumunda normal eğitim sürelerince (ön lisans için 3 yıl, lisans için 5 yıl) bursları kesilmez. 

Öğrenciler kayıt dondurarak eğitimlerine bir defada en fazla 2 dönem ara verebilirler. Yıllık öğrenim ücreti geri ödenmemektedir. 

İngilizce Hazırlık Programında, öğrenciler derslere %85 devam etmek zorundadırlar. 

Hazırlık birimi tarafından düzenlenen hazırlık bitirme yada hazırlık muafiyet sınavlarını başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz akademik eğitimine başlayabilirler.

Başka bir üniversitede hazırlıkta başarılı olduysanız tekrar hazırlıkta eğitim almanıza gerek yok.

Akademik takvimde belirlenen tarih aralarında her dönem başında öğrenci bölümler arası yatay geçiş (Kurum içi) yapabilir.

İstanbul Arel Üniversitesinde yatay geçiş olanakları vardır. Yatay geçiş koşulları ise şunlardır;  Yatay geçiş yönetmeliğinde yer alan Ek-1. maddeye göre hazırlık sınıfı dahil olmak üzere öğrencinin kaydolduğu yıldaki taban puanı, geçiş yapacağı bölümün taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir.  Ön lisanstan lisans, lisanstan ön lisans programlarına yatay geçiş yapmayı planlayan öğrencilerin kaydoldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanı ile geçmek istedikleri yükseköğretim programının merkezi yerleştirme puanı sağlaması şartı aranır. Yükseköğretim kurumlarına kayıtlı olan hazırlık sınıfı, ara sınıflar ve son sınıf öğrencileri dahil olmak üzere tüm öğrenciler yatay geçiş yapabilirler (Ek-1 kapsamında). Ayrıca öğrencinin ortalama ile geçişi için; Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması veya taban puanının eşdeğer olması, 

Üniversitemiz burs komisyonun belirlemiş olduğu oranlarda diğer üniversitelerden yatay geçiş ile gelen öğrencilere burs verilmektedir.

Öğrenci transkriptiyle bağlı olduğu Müdürlüklere ve Dekanlıklara başvuru yaptığı takdirde muafiyet işlemi gerçekleşecektir.

Üniversitemize DGS ile yerleşen öğrencilerimiz 3. sınıf itibariyle eğitimine başlatılmaktadır. Öğrenci ders içerikleri ve transkripti ile bağlı olduğu Dekanlığa başvuru yapar. Bölüm değerlendirerek, ders içeriği ve kredi uyumuna göre ders intibak işlemleri yapılır ve geriye kalan eğitim süreciniz belirlenmiş olur. Bu süreç, bağlı olduğunuz Fakülteye göre değişkenlik gösterebilir. 

Üniversitemizde sınıf bazlık akademik danışman bulunmaktadır.

O yarıyılda kayıt olunan derslerin her birinin kredi değeri ile o dersten alınan başarı notunun ağırlık katsayısının çarpımı ile elde edilen toplamın, o yarıyılda aldığı tüm derslerin kredi değerleri toplamına bölünmesiyle çıkan sayıdır.

Tüm yarıyıllarda kayıt olunan derslerin her birinin kredi değeri ile alınan başarı notunun ağırlık katsayısının çarpımı sonucu elde edilen toplamın, alınan tüm derslerin kredi değerleri toplamına bölünmesiyle çıkan sayıdır. 

İstanbul Arel Üniversitesinde devam zorunluluğu; o yarıyıldaki toplam eğitim-öğretim süresinin teorik dersler için en az %70, uygulamalı dersler için %80’i kadardır. 

Öğrenci Bilgi Sisteminde (ÖBS) notlarını ve transkriptini görüntüleyebilir. 

Yaz öğretiminin eğitim-öğretim süresi final sınavları hariç yedi haftadır. 

Ders kaydı yaptırmak isteyen öğrenciler, ÖİDB’ye başvurup alacakları kayıt formu ile birlikte, yaz öğretimi ücretini ödeyerek kayıt işlemlerini yaptırırlar. Yaz öğretimi ücretini ödemeyen öğrencilerin ders kaydı yapılmaz. (3) Yaz öğretiminde açılan derslere kayıt işlemi, danışman onayı alınarak, akademik takvimde belirlenen tarihler içinde yapılır.

Yaz öğretiminde dersten çekilme işlemi uygulanmaz. 

Yaz öğretimi öğrencilerinin ölçme, değerlendirme ve başarı durumları ilgili mevzuat hükümlerine göre düzenlenir. Yaz öğretiminde önceki dönemlere ait alınan derslerin başarı notu, dersin alınmış olduğu en son yarıyıldaki notun yerine işlenir.   Yaz öğretiminde üst yarıyıllara ait alınan derslerin başarı notları, izleyen eğitim-öğretim yılında söz konusu derslerin okutuldukları yarıyıllara eklenir. Yaz öğretiminde ders alan öğrencinin son aldığı not hesaplamaya alınır. 

Yaz öğretiminde aldıkları ve başardıkları derslerle mezun olma hakkı kazanan öğrencilerin mezuniyetleri, ilgili yönetim kurulu kararı ile kesinleşir.

Üniversitemizde görev yapmakta olan hocalarımıza sınıflarında,odalarında ve ya e-mail ile kolayca ulaşılabilinir. Alternatif olarak da MYO/Fakülte Sekreterliklerinden de yardım alınabilinir.

ÖSYM bursu ile bölüm ve programlara yerleşen öğrencilere sağlanan burslar; lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 4 yıl ve ön lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 2 yıl süre ile geçerli olup bu süre içinde disiplin cezası alındığı takdirde burs kesilir.

Yükseköğretim Kurlunun yazısına istinaden; 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 7 nci maddesi hükümlerine göre öğrencinin tercih etmesi durumunda, ÖSYM tarafından eşdeğer Türkçe programa yerleştirilirler. 

Derslerin devam zorunluluğu dikkate alınarak öğrenciye en uygun ders programı uygulanmaktadır.

Arel Meslek Yüksekokulundan mezun olup, DGS ile Arel Üniversitesine yerleşenlere % 50 burs sağlanmaktadır.

ÖSYM bursu ile bölüm ve programlara yerleşen öğrencilere sağlanan burslar; lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 4 yıl ve ön lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 2 yıl süre ile geçerlidir.

AREL Eğitim Kurumları çalışanlarına, eş ve çocuklarına, Şehit çocuklarına Üniversitemiz burs komisyonunun belirlemiş olduğu oranlarda başarı bursu alabilmektedir. 

Bütün öğrencilerimiz bütün kampüslerdeki ortak kullanım alanlarını kullanabilir.

Öğrenim dili Türkçe olan diploma programlarına kayıtlı olan öğrencilerden isteğe bağlı yabancı dil hazırlık programında okuyup başarısız olanlar yerleştirildikleri bölüm/programın birinci yarıyılına başlatılır. 

Arel Üniversitene yerleşen ve kayıt yaptıran bütün öğrencilere Üniversitemizin bütün kampüslerinde ayrı ayrı tarihlerde okulun açıldığı ilk hafta oryantasyon uygulanmaktadır.

ARELİYES sonucuna göre 100 üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olanlar ile YÖK ve Senato tarafından kabul edilen uluslararası sınavların birinden belirlenen düzeyde (TOEFL: 90/120, IELTS: 6,5/8) başarılı olduklarını belgeleyenler ve başka bir üniversitenin hazırlık okulunu başarıyla tamamladığına dair belgesi olan öğrenciler İngilizce eğitim yapan diploma programlarında doğrudan öğrenimine başlar

Üniversitemize DGS ve yatay geçiş ile kayıt yaptıran öğrencilerin ders içerikleri ve transkriptlerinin orijnalleri alınıp, Öğrenci İşleri Daire Başkanılığı tarafından Fakültelere gönderilir ve Dekanlıklar Yönetim Kurulu Kararı alınarak muafiyet işlemleri yapılır. Alınan kararlar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderilir ve Öğrenci Bilgi Sistemine (ÖBS) işler.

Kuruluş çalışmalarına 2000’li yılların başında başlanan İstanbul Arel Üniversitesi, Kemal GÖZÜKARA Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5656 sayılı kanunun ek 76. maddesi ile kurulmuştur. 

2007 yılında Kemal GÖZÜKARA Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan İstanbul Arel Üniversitesi, 6 Fakülte, 3 Yüksekokul, 3 Enstitü ve Meslek Yüksekokulu ile lisans ve lisansüstü eğitim-öğretime katkı sağlıyor.

Yerleşkeleriniz gezilebilir mi? İstanbul Arel Üniversitesinin lisans bölümlerinin bulunduğu Tepekent Yerleşkesi Büyükçekmece’de, Tepekent Uydu kenti içerisinde yer almaktadır. Meslek Yüksekokulu, Yüksek Lisans ve Doktora programlarının bulunduğu Sefaköy Yerleşkesi ise Küçükçekmece  Sefaköy’de  ve yeni yerleşkemizCevizlibağ Yerleşkesi yer almaktadır.

Öğrencilerin dönem içinde ve alttan alamadığı 3 dersi yaz okulunda alabilir.

Uygulamalı dersler için laboratuvarlarımız bütün kampüslerde mevcuttur.

Diplomalarımız Türkçe ve İngilizce formatta basılmış olup, yut dışında da geçerliliği vardır.

Özel Yetenek sınavı tek aşamalıdır. Sadece çizim yapılması istenmektedir.  

Özel yetenek sınavı ek tercih zamanında uygulanmamaktadır.

Erasmus programına hazırlıktan bölüme geçtikten sonra başvuru yapılabilmektedir.

Yeterli sayıda öğrencinin başvurması halinde, yabancı dil hazırlık sınıfı için de yaz öğretimi yapılabilir. İngilizce hazırlık yaz öğretimine katılan hazırlık sınıfı öğrencilerinin, ölçme, değerlendirme ve başarı durumları ilgili mevzuat hükümlerine göre düzenlenir.

Eğitim dili Türkçe olan bölümlerde İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlı olarak okutulmaktadır. İsteğe bağlı okuyan öğrenciler okuduğu lisans bölümünün o yılki fiyatının yarısını öderler.

Üniversitemizin Ön lisans ve Lisans bölümlerinin sınavları akademik takvimde yer aldığı üzere aynı zamanda uygulanmaktadır.

Önlisans programlarının İngilizce hazırlık programı Sefaköy Yerleşkesinde, Lisans bölümlerinin İngilizce hazırlık programları Tepekent Yerleşkesinde yapılmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesinde devam zorunluluğu; o yarıyıldaki toplam eğitim-öğretim süresinin teorik dersler için en az %70, uygulamalı dersler için %80’i kadardır. 

Kaçırmış olduğunuz sınav vize sınavı ise mazeret sınavına girebilmek için mazeretinizi belirtir dilekçeyi ilgili tarihte sekreterliğinize vermeniz gerekir, giremediğiniz sınav Final sınavı ise her hangi biri başvuru yapmadan bütünleme sınavına girebilirsiniz.

Alınmış olunan sağlık raporları devamsızlıklarınızı etkilemez.

Devlet Hastanelerinden alınan bütün raporlar geçerlidir.

Müfredat ve ders programlarına uygun dersleri danışmanınız onaylaması halinde seçebilirsiniz. 

Öğrenciler, ilan edilen sınav sonuçlarının ilanından itibaren en geç üç iş günü içinde kayıtlı oldukları fakülte dekanlığına/yüksekokul/MYO müdürlüğüne bir dilekçe vererek sınav kâğıdının tekrar incelenmesini isteyebilirler. Sınav kâğıdı itiraz üzerine, dersin öğretim elemanı tarafından, itiraz süresinin bitiminden itibaren en geç beş iş günü içinde incelenir, sonuç yazılı ve gerekçeli olarak ilgili fakülte dekanlığına/yüksekokul/MYO müdürlüğüne bildirilir. İlgili fakülte dekanı/yüksekokul/MYO müdürü, gerek gördüğü takdirde, sınav kâğıdının incelenmesi için biri dersin öğretim elemanı olmak üzere ilgili alandan iki öğretim elemanından oluşan üç kişilik bir komisyon kurabilir. Bu durumda, komisyon, incelemesini itiraz süresinin bitiminden itibaren en geç bir hafta içinde sonuçlandırır. Sınav sonucunun değişikliği, ilgili fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun kararıyla işleme alınır. 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına veya Fakülte Sekreterliklerinize başvurabilirsiniz.

Talebinize göre en uygun dilekçeyi ilgili birime vermeniz uygundur.

Bölüm ve programlara ait öğrenim programı, ilgili fakülte/yüksekokul/MYO  kurulununkararı üzerine Senato onayıyla kesinleşir. Öğrenim programlarında, mezuniyet için tamamlanması öngörülen ders, laboratuvar, uygulama, staj/iş yeri uygulaması ve benzeri çalışmalar, haftalık saat ve kredileri, varsa ön koşullar, dönem başına toplam 30 AKTS kredilik derslerin öğrenim süresine dağılımı belirtilir. Öğrenim programlarında öngörülen değişiklikler yine aynı usulle belirlenir. Kararlarda, değişikliklerden etkilenecek öğrenciler için geçerli olacak uygulamalara da yer verilir. Değişiklikler en erken, izleyen dönemin başından itibaren uygulamaya konulur. 

Ders başarı puanı (ders geçme) notu 70' dir.

Başvuru dönemine kadar almak zorunda olduğu kredili derslerin tümünü alarak başarmış ve başvuru tarihinde GNO’su en az 3,50 olan öğrenciler, en erken üçüncü yarıyıldan itibaren Senatonun belirleyeceği esaslara göre bulundukları yarıyılın/yılın bir üst yarıyılından/yılından danışmanlarının onayı ile ders alabilirler. 

İngilizce eğitim veren bölümlerde zorunlu olup, diğer bölümlerde isteğe bağlıdır.

Her akademik yılı başında muafiyet sınavları yapılır.

Akademik her konuda danışmanlarınızdan bilgi alabilirsiniz.

İkinci ana dal programı en az 40 krediden oluşur. Kendi programı dışında başka bir lisans programında ikinci ana dal yapacak öğrencinin;

•  Üniversitenin bir lisans bölümüne/programına kayıtlı olması,

• Başvurduğu döneme kadar birinci ana dal lisans bölümünde aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması,

• GNO’ sunun en az 2,70 olması, ana dal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20’de bulunması,

• Herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

Yan dal programı en az 17 en fazla 20 krediden oluşur. Kendi programı dışında başka bir lisans programında yan dal yapacak öğrencinin;

• Üniversitenin bir lisans bölüm/programına kayıtlı olması,

• Başvurduğu döneme kadar birinci ana dal lisans bölümünde aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması,

• GNO’ sunun en az 2,50 olması,

• Herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekmektedir. 

İngilizce I-II, Bilgi Teknolojileri ve Kullanımı gibi üniversite yetkinlik geliştirme dersleri için muafiyet sınavları yapılır.

Yaz öğretiminde açılmayıp başka bir üniversitede açılan bir ders; o dersin kredisi ve içeriği dikkate alınmak kaydıyla ilgili bölümün teklifi ve ilgili yönetim kurulu kararıyla alınabilir

Üniversitemiz öğrencileri, Ön lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 46. maddesinde belirtilen gerekçelerden hangisi söz konusu ise bunu belirten bir dilekçe ile Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurulunun Kararına dayanarak “Kayıt Dondurma” işlemini yapabilirler. 

Üniversitenin düzenlediği akademik takvimde belirlenen tarihlerde yer alan tarihlerde ders kaydı yapılmaktadır.

İlgili akademik döneminde eğitim-öğretim alamazsınız.

Normal eğitim-öğretim süresi içinde almış olduğu tüm derslerden başarılı olmuş ancak bir dersten FF notu olan öğrencilere, tek ders sınav hakkı verilir.  Tek ders sınav hakkı,    her yarıyıl sonu sınav dönemini izleyen bir ay içerisinde, ilgili yönetim kurulunca belirlenen tarihte yapılır.  Öğrencilerin tek ders sınavına girebilmesi için sınavına gireceği dersi belirtir bir dilekçe ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurarak, tek ders sınav hakkını kullanmak istediğini bildirmesi gerekir.  Öğrencinin, tek ders sınavından başarılı sayılabilmesi için 100 üzerinden en az 50 puan alması gerekir. Tek ders sınavından başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları bu ders için dilekçe ile başvurarak, her sınav döneminde tek ders sınav hakkını kullanabilir. 

Akademik takvimde yer alan vize sınavının ertesinde Müdürlükler/Dekanlıklar onay verdikten sonra mazeret sınavı yapılmaktadır.

Dönemde alınan bütün dersin AKTS değeri ile harf notu değerinin çarpılmaması bulunan sonucun toplam alınan AKTS ye bölünmesiyle hesaplanır.

Öğrencilerin başarı durumu, yarıyıl (dönem) sonu not ortalaması (YNO), yılsonu not ortalaması (YSNO) ve genel not ortalaması (GNO) değerleri ile izlenir. Not ortalamaları aşağıdaki esaslara göre hesaplanır. YNO: Bir yarıyıla ait başarı notlarının AKTS ile çarpılmasıyla oluşan puanların toplamının, o yarıyıla ait toplam AKTS’ye bölünmesiyle oluşur. YSNO: Güz ve bahar yarıyıllarına ait başarı notlarının AKTS ile çarpılmasıyla oluşan puanların toplamının, o eğitim öğretim yılına ait toplam AKTS’ye bölünmesiyle oluşur. GNO: Tüm yarıyıllara ait toplam puanın, tüm yarıyıllara ait toplam AKTS’ye bölünmesiyle oluşur. YNO, YSNO ve GNO değerleri virgülden sonra iki haneye yuvarlatılarak gösterilir.

Bulundukları akademik yılın sonu itibarıyla bütün derslerini almış ve başarmış olan öğrencilerden, Senatonun belirlediği ölçütlere göre üstün başarılı olanlar, onur ve yüksek onur öğrencisi sayılır. Bu öğrencilerin listesi akademik yıl sonunda ilgili dekanlık/müdürlük tarafından ilan edilir. 

Öğrencinin, tek ders sınavından başarılı sayılabilmesi için 100 üzerinden en az 50 puan alması gerekir.

Öğrencinin dönem içinde alamadığı ve alttan kalan derslerini tamamlamasıdır.

Yaz öğretiminde açılan derslerin içinde müfredatınıza uygun bütün dersleri alabilirsiniz.

Yaz Öğretiminde geçirilen süre Eğitim-Öğretim döneminde sayılmaz.

Yaz öğretiminde an fazla 3 ders alınabilinir.

Yaz öğretiminin eğitim-öğretim süresi final sınavları hariç yedi haftadır.

Öğrenciler daha önce aldıkları derse ait devam şartını sağlamış olsalar bile, yaz öğretiminde aldıkları derslere devam etmek zorundadır. Devam koşulunu sağlamayan öğrenci dönem sonu sınavına giremez.

Dönemsel bazda tüm derslerini almış ve başarmış öğrencilerden, üstün başarılı olanlara yüksek onur ve onur belgesi verilir. Yüksek onur ve onur belgesi için başarı kriterleri her eğitim-öğretim yılı başında Senato tarafından belirlenerek öğrencilere ilan edilir.  

Herhangi bir dersten DC ve DD notu alan öğrencilerin o dersten geçmiş sayılmaları için; dersin alındığı yarıyıldaki bütün derslerin YNO’sunun en az 2.00 olması gerekir. Bu şartlar yerine getirilmediği takdirde DD ve DC notlarını almış olan öğrenciler bu derslerden başarısız sayılır. Bahar dönemi sonunda veya yaz öğretimine devam eden öğrenciler için yaz öğretimi sonunda YSNO’su 2.00 ve üstü olan öğrenciler, her iki yarıyıldaki DD ve DC notu aldıkları derslerden başarılı sayılırlar. 

Devamsızlık finallerden önce belirlendiği için vizeler için geçerli değildir.
Bilgi Formu

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!